بیمه آتش سوزی چیست؟

ایران یکی از ۱۰ کشور آسیب‌پذیر جهان از نظر رخداد حوادث طبیعی محسوب می‌شود و متاسفانه آتش سوزی نیز یکی از حوادث رایج در کشور می‌باشد. به طوری که روزانه بیش از 50 حادثه آتش سوزی در کشور رخ می‌دهد. چنین حوادثی علاوه بر خسارت‌های جانی دردناک آن، خسارت‌های مالی فراوانی برای افراد به بار می‌آورد که البته با بیمه آتش سوزی می‌توان خسارت‌های مالی را تا حد بسیار زیادی جبران نمود.
در بیمه آتش‌سوزی، زیان‌های مالی یا مادی که بر اثر وقوع آتش‌سوزی به اموال و دارائی‌های منقول و یا غیرمنقول ‌بیمه‌گذار وارد می‌شود، به عهده شرکت بیمه است. با وجود این نرخ نفوذ بیمه آتش‌سوزی در میان مردم در بین بیمه‌های عمومی، در پایین‌ترین رتبه قرار دارد.

بیمه آتش سوزی

مزایای بیمه آتش سوزی

استفاده از بیمه آتش سوزی مزایای زیادی را برای ‌بیمه‌گذار به همراه خواهد داشت. مزایایی از جمله:

جبران خسارت‌های کلی و جرئی که بر اثر خطرهای تحت پوشش به ساختمان ‌بیمه‌شده وارد می‌شود.

پرداخت خسارت‌ها و هزینه‌های اقداماتی که به منظور جلوگیری از گسترش و توسعه خسارت صورت می‌گیرد.

بازدید رایگان از مکان ‌بیمه‌شده توسط کارشناسان متخصص و ارائه توصیه‌های لازم به منظور پیشگیری و کاهش حوادث و زیان‌ها انجام می‌شود.

بیمه آتش سوزی

انواع بیمه آتش سوزی:

به‌طورکلی مکان‌هایی که در بیمه آتش سوزی تحت پوشش قرار می‌گیرند به سه دسته تقسیم می‌شوند:

بیمه آتش سوزی واحدهای مسکونی

شامل تمام اماکنی است که صرفا برای سکونت از آن استفاده می‌شود؛ این پوشش شامل ساختمان و اثاثیه آن نیز می‌شود.

بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی

شامل تمام کارخانجات صنایع غذایی، آشامیدنی، دخانیات، نساجی، پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی، شیمیایی، محصولات کانی غیرفلزی، فلزات اساسی و صنایع متفرقه می‌شود. ساختمان، تأسیسات، ماشین‌آلات، مواد اولیه موجود و محتویات هر یک از مراکز یاد شده را می‌توان در مقابل خطرهای آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه و همچنین کلیه خطرهای اضافی ذکر شده تحت پوشش بیمه قرار داد.

بیمه آتش سوزی مراکز غیرصنعتی و انبارها

ساختمان‌های تجاری، اداری، رفاهی، آموزشی، خدماتی و انبارها و تمام مراکزی که در آن فعالیت صنعتی صورت نمی‌گیرد، زیر مجموعه این دسته از مراکز هستند. این پوشش شامل ساختمان، تاسیسات، ارزش دکوراسیون، اثاثیه اداری، موجودی کالاها و… می‌باشد.

بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی چه خطراتی را تحت پوشش قرار می دهد؟

بیمه‌ آتش‌سوزی نیز مانند بیمه بدنه دو دسته از خسارات را پوشش می‌دهد؛ خسارات اصلی و خسارات اضافی که البته هر دو دسته تنها خسارات مالی را تحت پوشش قرار می‌دهند و هیچ تعهدی نسبت به خسارات جانی ندارند.

خطرات اصلی

خسارات اصلی تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی جزو لاینفک این بیمه‌نامه هستند و به صورت مجموعه زیر ارائه می‌شوند:

  • آتش: ترکیب هر نوع ماده با اکسیژن که با تولید شعله همراه باشد در این دسته قرار می‌گیرد. در واقع منشأ اکثر حوادث آتش‌سوزی همین مورد است.
  • صاعقه: تخلیه الکتریکی بین دو ابر یا بین ابر و زمین که منجر به بروز خسارت شود نیز در دسته خطرات اصلی قرار می‌گیرد.
  • انفجار: در صورتی‌که انرژی زیادی بر اثر آزاد شدن ناگهانی گاز یا بخار صورت بگیرد و خساراتی به بار آورد در مجموعه این دسته از خطرات قرار می‌گیرد. هر نوع انفجاری تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار نمی‌گیرد. برای مثال انفجار ناشی از فعل و انفعالات هسته‌ای، توسط بیمه آتش‌سوزی پوشش داده نمی‌شود.

خطرات اضافی یا تبعی

دسته‌ای از خسارات هستند که باید پوشش آن‌ها را به صورت جداگانه خریداری و به بیمه‌نامه اضافه کرد. در واقع مؤثرترین عامل در تعیین قیمت نهایی حق بیمه آتش‌سوزی خطرات اضافی هستند که بیمه‌گزار آن‌ها را انتخاب می‌کند. برای خرید هر کدام از پوشش‌های اضافی خرید خطرات اصلی الزامی است. خطرات اضافه یا پوشش های تکمیلی به شرح زیر می‌باشند:

زلزله و آتش‌فشان

سیل و طغیان آب

طوفان و تندباد

ترکیدن لوله آب

ضایعات آب برف و باران

سقوط هواپیما (در این حالت فاصله مورد بیمه از فرودگاه مهم است.)

هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات

شکست شیشه

سرقت با شکست حرز

ریزش سقف ناشی از سنگینی برف

انفجار ظروف تحت فشار صنعتی

ریزش کوه و سقوط بهمن

برخورد اجسام خارجی به ساختمان

مسئولیت خسارت ناشی از انفجار و آتش‌سوزی وارد شده به همسایگان

آتش سوزی بیمه ایران

آتش سوزی واحدهای مسکونی

الف) منازل مسکونی:

مواردتحت پوشش در این نوع بیمه نامه، شامل ساختمان منازل مسکونی، تاسیسات و اثاثیه منزل مشاعات و مشترکات می باشد .

ب) مجتمع های مسکونی:

مواردتحت پوشش در این نوع بیمه نامه ، شامل ساختمان منازل مسکونی ،تاسیسات و اثاثیه منزل مشاعات و مشترکات می باشد که توسط مدیر ساختمان یا هیئت مدیره بیمه می گردد.

آتش سوزی واحدهای صنعتی

دراین بیمه نامه ،تمامی ریسک های صنعتی، نظیر کارخانه ها تحت پوشش قرار می گیرند. دارایی ها و اموالی که در یک کارخانه می توان بیمه نمود شامل ساختمان ها، ماشین آلات، تاسیسات، موجودی مواد اولیه و ساخته شده، ابزارآلات و تجهیزات ،اثاثیه ثابت ولوازم اداری و …. می باشد.

آتش سوزی واحدهای غیرصنعتی و انبارها

این نوع بیمه نامه، مراکز تجاری و انبارها از قبیل فروشگاه ها، کارگاه ها، تعمیرگاه ها، نمایشگاه ها، مراکز تفریحی، ورزشی، انبارها و …. را تحت پوشش قرار می دهد .